bg

Статия от брой 81 списание Езда

13.02.2014

Туризъм

Рубрика: Страници на БАКТ 

 

Заглавие: Отворено писмо с въпроси и отговори

Изминаха повече от два месеца от първия национален форум, организиран от Българската асоциация за конен туризъм (БАКТ) в Пловдив, където на едно място се събраха собственици на конни бази от цялата страна. Оттогава насам в офиса на БАКТ постъпиха десетки писма, запитвания и предложения. Повечето повдигнати теми са в посоката на привилегиите на членството в БАКТ и евентуалното съдействие по конкретни казуси и въпроси, останалите са адекватни въпроси относно сайта на организацията, закона за туризма и регламента по който евентуално за в бъдеще ще се осъществява конният туризъм у нас.  Ето обобщението накратко от името на Управителния съвет на асоциацията за последните дейности на БАКТ чрез постъпилите въпроси. 

 

ВЪПРОС_ЧИТАТЕЛИ: От доста време оповестявате точен адрес на сайта на БАКТ www.bakt.bg , а той не функционира? 

ОТГОВОР_БАКТ: Да, така е. Чисто технологично се забавихме с изпълнението и реализацията на сайта. Крайният срок на таза задача е началото на месец юли т.г.

ВЪПРОС: Какво прави УС на асоциацията в последните седмици и дни след открития форум, на който се поставиха много и важни въпроси за конния туризъм в България? Обещахте като Асоциация да потърсите становище по въпроса, какво е конен туризъм у нас и има ли той дефиниция, обвита в законова рамка.

ОТГОВОР: На първо време потърсихме контакт с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), тъй като е необходимо като браншова организация да бъдем членове на Националния съвет по туризъм, което изискваше голяма по обем документация. Именно Националният съвет по туризъм може да сформира експертни групи по конкретни въпроси от неговата компетентност с участието на представители на институции и организации, заинтересовани от развитието на туризма. Партньорството и съвместната работа с Националния съвет ще ни даде възможност да работим в конкретика, засега конният туризъм е общо понятие в България.

На следващ етап стои разискване с експерти от същото ведомство за понятието „конен туризъм”, което не фигурира в новия закон за туризма (обн., ДВ, бр. 30/26.03.2013 г.), но има формулировка чл.3 (2 ) в отдел „Туристически обекти са”, където се казва, че те такива обекти са и конните бази (т.14) за любителска езда и маршрути за конна езда. С този цитат от закона отговарям на въпроса кой и как определя конните бази. В чл.3 (1) точка 4 и 5 от същия закон определят „туристическите дейности”, като дейности, които предоставят тематично ориентирани допълнителни туристически услуги в областта на морския, ски, културния, балнео, СПА, уелнес, селския, винения, еко, конгресния, детския и младежкия, приключенския, спортния, ловния, голф и други видове туризъм; и предоставянето на екскурзоводски услуги, воденето на туристи в планинска и природна среда и предоставянето на услуги за спорт.

Така, че с дефиницията и определението на конните бази засега боравим с помощта на Закона за туризма. За съжаление за разлика например от ски туризма, който ясно е дефиниран като писти, съоръжения, инстурктори и т.н., конният туризъм няма своите подробности и определения. Това е насоката, в която продължаваме да работим.  

ВЪПРОС: В какви срокове ще се случват нещата и какви новини да очакваме от асоциацията в най-скоро време. 

ОТГОВОР: След последните парламентарни избори настъпиха и ще настъпват доста промени в държавната администрация, ведомствата и нормативните уредби, с които ние пряко и косвено работим. Ще трябва да се съобразим и когато е необходимо търпеливо 

да изчакаме. При всички положения всеки може да разгледа закона за туризма в България, който е публикуван на сайта на МИЕТ. Въпрос на желание е всеки един обект да има своето обвързано с документи определение: за туристически обект, като конна база или друго, така както са регламентирани например конните клубове по конен спорт. Мисля че не е далеч времето, когато контролните органи ще предприемат проверки на първо време за регистрация на обектите, които се рекламират и са се самоопределили, като конни бази и проверка (индетификация на животните за наличие на чип и паспорт) на конете, с които се предлага услугата конен туризъм. 

Предвижваме разбира се и необходимата документация за членство на нашата асоциацията в Международната асоцияция по конен туризъм. Плануваме и следващи събития, свързани с конния туризъм под формата на международен обмен на добри и успешни практики с конни асоциации от Европа. 

Не крием, че нещата се случват бавно, но и самият проблем с определението, регламентирането и категоризацията на конните бази никога не е бил поставян на вниманието на държавните органи. Това е много стар и не потърсен никога от никого проблем, отделен е въпросът, че 90% от конните бази у нас нямат интерес да се регламентират и да плащат данъци и такси. 

ВЪПРОС: Доста изнервящо е да чакаме месечното излизане на списанието, за да научаваме новини по темата за конния туризъм у нас и дейността на БАКТ! 

ОТГОВОР: До няколко седмици сайтът на БАКТ ще действа и сме сигурни, че ще бъде подходяща интерактивна страница по всяко време на денонощието за новини, споделяне, мнения, предложения и инкубатор на нови идеи за това как нещата да се случат по-бързо и по-добре за всички.  

УС на БАКТ

02/ 846 21 91   

http://www.ezdapress.com

За контакти

гр. София 1756
ул. Бистришко шосе  № 26
сграда 1, ет. 2 офис 5
моб. 0888 38 13 13