bg

Статия от 79-и брой на списание Езда

13.02.2014

Форум конен туризъм и предприемачество

Рубрика: ФОРУМ ЕЗДА 

Заглавие: Конен туризъм и предприемачество

Първият национален форум на тема „Конен туризъм и предприемачество“, който се състоя през март в Пловдив, събра над 110 собственици на конни бази и поддръжници на идеята за регламентиране и официално представяне пред широката общественост на възможностите за развитие на този вид услуга у нас и в чужбина. Повечето от присъстващите стигнаха до единомислие, че конният туризъм и предприемачеството в тази насока е отлично решение в момент на криза за упражняване на сериозен бизнес. По инициатива на списание „Езда“ и най-голямата конна база в Софийско – МСВ Изови, още през септември миналата година бе инициирано учредяване на Българска асоциация за конен туризъм като сдружение с нестопанска цел, за чиито цели и намерения „Езда“ писа през последните пет месеца без прекъсване във всеки един брой.

С Форума, който се проведе в зала „Пълдин“ на хотел „Санкт Петербург“ беше поставено началото на вече дефинирана конна сфера и среща на конното ни общество през последните години, която не се инициира от Българска федерация по конен спорт (БФКС). Но затова, че спортната ни федерация подкрепя идеята и е съпричастна към добрите намерения на тази различна от спортния терен конна зона говори фактът, че форумът бе подкрепен лично (макар и задочно) от председателя на родната федерация Тодор Гергов, който предостави зала и условия за присъстващите в собствения си хотел, а своето авторитетно присъствие демонстрираха ген. секретар Теодор Шейтанов и зам. председателят на БФКС д-р Крум Рашков. 

Форумът бе открит от главния редактор на сп. „Езда“ и секретар на БАКТ г-жа Екатерина Дончева, която направи кратка презентация на тема: Колко и какви са конете в България и какво е предназначението им, колко и какви са обектите и зоните, предлагащи конни разходки и конни преходи има ли статистики и т.н. 

„Горда съм да видя всички вас на едно място и да съм част от тази среща. За мен е чест, удоволствие и отговорност да открия този национален форум. На тази среща с помощта на един добър анализ за моментното състояние на конете в България ще можем с компетенцията на работна група от експерти да разгледаме бъдещето на личната сфера на единичния собственик на коне, предлагащ услугата конен туризъм и да я отнесем към общата част на вече съществуващото общество на конните бази у нас. Следващата стъпка ще бъде услугата да има гарантирано качество, да бъде представена и поднесена към европейския и световния пазар. Но преди това ще трябва заедно да свършим огромно количество работа по регламента и понятието „конен туризъм“.

 

От предоставени данни в презентацията стана ясно, че у нас се отглеждат около 120 000 коня, като приблизително 115 000 от тях са т.нар. безпородни, тъй като нямат описана и заявена породна принадлежност, нямат паспорт и чип. В България имаме представени около 25 породи, с които се работи с различна численост от по 500, 300, 100 или по 50 екземпляра, като има и единично внесени коне от редки породи, които присъстват по документи в животновъдните статистически данни на институциите. В годишния отчетен доклад на Националната асоциация по коневъдство (НАК) и в стратегията за развитие на животновъдството в България за периода 2008-2013 се вижда, че от приблизително 5000 коне около 10% от тях се ползват за конен туризъм. Най-големият дял от коневъдството у нас е в полза на конете, отглеждани за месо 30,40 %, следват конете за класически конен спорт – 23,40% и 21,96% за т.нар. хиподрумни дисциплини. 14,33 % от конете се използват за стопанска работа. Такава статистика в България засега е публикувала само НАК. С данни за конните бази у нас излиза списание „Езда“, като цитира заявените участия в първото издание на справочника „Кой кой е в света на конете и къде да яздим“, издаден през 2009 г. с описани над 250 обекта и зони, предлагащи конна езда, туризъм и развлечения.

Срещата в Пловдив доказа, че е дошло времето някой да предложи обединение на собствениците на конни бази в България и това го направи БАКТ. Асоциацията обяви посланията, намеренията и задачите си в няколко последователни публикации в сп. „Езда” още в месеца на регистрацията й, а по-късно мултиплицира целите си и в други медии. Демократичното ни общество дава свободната воля на всеки да регистрира и предоставя възможност за сдружаване на хора с близки интереси, но и не прощава на тези които са имали този шанс с предпоставки, но са го пропуснали. Освен това демокрацията изисква и упорит труд за постигане на конкретни резултати. 

Иван Иванов: „ БАКТ вече е факт и има своите депозирани идеи и първи резултати в обединяване на усилията в единно дело, което ще помогне на всички, на които работата с коне е малък или голям бизнес. Добър бизнес се прави с правила и партньори. БАКТ е готова да работи за общия интерес и да бъде в услуга на всички вас. Без многобройна членска маса обаче, нещата, не че няма да се случват, но ще стават по-бавно. Лесно е когато членуваш в работеща структура, трудно е когато се разработва. Необходими са вашите познания, опит, идеи и най-вече воля за промяна, което води до по-добри резултати за всички „ 

 

Програмата на форума предложи и компетентно участие с представяне на програмите от МЗХ и в частност мерките (214, 311и 312), които пряко подпомагат собствениците на конни бази у нас. Бяха презентирани продукти за конюшни (гумени стилки Крайбург за коридори, боксове и бани), GPS- навигационни системи за коне и конни преходи, градинска и сервизна техника от КИРОВ АД и др.

Основните идеи изкристализираха по време на откровените признания и спорове, че конният туризъм не е регламентиран официално, че всеки собственик работи самостоятелно и се справя, както намери за добре, за да привлича клиенти. Неясен се оказа въпросът за застраховките, както за конете, така и за туристите. Тук своя опит сподели зам. председателя на БФКС д-р Крум Рашков, който посъветва да се застрахова седлото използвано в услугата. Други собственици разказаха как работят с хотели, с планинската спасителна служба и др., както и че на Запад конните бази предлагат застраховка срещу злополука и подписване на договор, че клиентът е инструктиран, което освобождава от отговорност пред властите собствениците на конните бази при инцидент. Беше дадено предложение да се регламентира покупко-продажбата на конете за туризъм. Трябва да има прозрачност, да се знае какво е родословието на закупеното животно, задължително да има паспорт, да са известни предишните собственици и др. Изказаха се предложения за определянето на единна национална тарифа на услугата конен туризъм, но с различни определения за конен туризъм, конен преход и конен атракцион. Защото разходка с пони по плажа за 5 минути не е конен туризъм. На дневен ред беше поставен въпросът за кандидатстване на БАКТ за редови член в Международната федерация по конен туризъм (FITE), дали е необходимо и какъв дивидент би имало това за страната ни, като държава член на FITE. Очертаха се няколко приоритетните теми, в които преобладаваха предложенията за кандидатстване по различни европейски програми, които биха допринесли за развитието на конния туризъм и конните бази у нас с помощта на разработките на професионалисти в съавторство с представители на БАКТ. Много остро беше поставен въпроса за осъществяването на творческо сътрудничество между БАКТ, Министерството на земеделието и храните, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Българската агенция за безопасност на храните. Именно чрез тяхното съдействие, канализирано от асоциацията ни по конен туризъм, може да се стигне по-бързо до покриване на критeриите за европейски субсидии и осъществяването на проекти по европейските програми. 

На срещата в Пловдив, най-нетърпеливите с пълно основание попитаха, каква ще е ползата от членство в обединената БАКТ за българските предприемачи работещи в сектора на конния туризъм и какво ще получат. За сега конната асоциация има волята да обедини интересите на собствениците, да бъде трамплин на добрите практики, да организира, да информира, да насърчава. БАКТ се заема да свърши работата по визуализация на предложенията, като облекчи бюрокрацията и извлече ползите за собствениците, както и да разработи лицензионна програма на услугата. БАКТ ще е връзката с ведомствата, със застрахователите при плащане и изплащане и страна при пакетни услуги, които винаги са на преференциални цени, ще е мост за условията и стъпките, по които да се получават средствата за подпомагане и насърчаване на конния туризъм. БАКТ е отворена организация към проблемите на хората и застава в подкрепа, защита и сътрудничество при решаването на конкретни проблеми като: транспорта на конете, определяне на правилата за стандартите на различните конни бази, които имат по същество различно предназначение (обучение, развлечения, атракции, настаняване, условия за отглеждане на коне), подготовката и лицензиране на кадри в конния туризъм и др. В конкретика БАКТ ще публикува всички свои идеи и вече реализирани успехи на своята интернет страница и на запазените си страници в сп.„Езда”. 

 МНЕНИЯ ОТ ЗАЛАТА 

Конният туризъм е пътуване в което изискванията са високи.

Чавдар Стойчев, конна база и тур-оператор „Аркан Турс”, по покана на организаторите сподели своят над 10-годишен успешен опит в работа с чужденци. 

”Трябва детайлна дефениция на понятието „конен туризъм”, което да не се бърка с разходка. Кон и туризъм са цялостен продукт и при какви условия се реализира този продукт? Къде е мястото на нашата дейност по закона за туризма? Конните преходи са алтернативна форма на туризъм. Важно е да се обезпечи логистиката на самия преход, защото конният туризъм е пътуване, при което изискванията и критериите са високи.”

Конният туризъм е философия 

Един от първите присъстващи, които взеха думата бе Владо Павлов (конна база „Планакон”, Витоша). „За мен по-важна е философията - какво е конен туризъм. Трябва да се установи формата. Фактът, че сме тук, означава, че има нужда от организацията. Нека БАКТ да бъде професионалната и морална сила. Когато лично аз видя положителни дела, по формален начин ще се присъединя. От изключително значение е сп.”Езда” да стане трибуна на асоциацията. На страниците трябва да се показват инициативите, да се пише за добрите практики. Може да има комисия от мобилен екип, който да тества различните бази и така да се създава рейтинг, или чрез интернет гласуване.” 

Важна е категоризацията на базите 

С безапелативна подкрепа към намеренията на БАКТ се изказа Ангел Чопев( конна база „Сивек”, Велинград ). „Трябва да има категории. Базите са различни по оборудване, коне, условия, дори видове езда. Трябва да се въведат правила и те да се спазват. Не може всеки да прави каквото си иска и да тръби, че прави конен туризъм. Аз от години работя със застраховки от „Булстрад”. Трябва да се работи върху липсата на обучени кадри. Тук асоциацията ще помогне, ще трябва да се проведат курсове, да се дадат официални дипломи за това, че курсистът вече е лицензиран водач. Убеден съм, че асоциацията ще намере нови членове. Силни сме, когато сме много.”

Трябва ви нормативна база. 

Дамян Илиев, гл. секретар и гл. санитарен и ветеринарен инспектор към Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ). „Ние можем да помогнем нормативно. Нашата агенция има моралното задължение в този начален етап да помагаме за старта на този специфичен бизнес. Наясно сме, че конете ще бъдат основното оръдие на труда в този вид бизнес. Безкомпромисни ще бъдем по отношение на чиповете и паспортите. Ще работим заедно с БАКТ, ще измислим варианти удобни за всички в този дълъг процес, но ред трябва да има.”

БР. Още веднъж напомняме, че БАКТ има своите запазени страници в списанието за споделяне на мнения, предложение, опит, разочарования и др. Всеки изпратен материал на тема конен туризъм ще бъде публикуван.

Материалът подготви екип на ЕЗДА. 

http://www.ezdapress.com

За контакти

гр. София 1756
ул. Бистришко шосе  № 26
сграда 1, ет. 2 офис 5
моб. 0888 38 13 13