За БАКТ в списание Езда, статия от 77 брой
13.02.2014
Рубрика: конен туризъм
Заглавие: Българската асоциация за конен туризъм с подкрепата на институции
* В последните десет години България откри в лицето на конния туризъм новаторски бизнес идеи с добри перспективи, като осигуряване на работни места, пропагандиране на коневъдството като част от общата европейска политика и не на последно място добра реклама за България като туристическа дестинация.
Развиващият се конен туризъм у нас породи необходимостта от сдружаване на собствениците на конни бази в браншова организация за изграждане на нормативна рамка, чрез която да се регламентира дейността на конния туризъм в България.
В резултат на тази потребност бе учредена Българска асоциация за конен туризъм, (ф.д 620/2012, с решение № 1 от 27.09.2012).
Целите на БАКТ накратко се изразяват в съдействие на държавните органи и институции за създаване на благоприятна нормативна и бизнес среда за конните бази. Налагане на правила за професионална етика и лоялна конкуренция; хуманно отношение към животните и най-вече привличане на инвестиции в отрасъла конен туризъм. В момента всички сме свидетели и участници на предлагане на продукт на пазара без етикет и стандарт. Същевременно има сектори в областта на туризма в национален мащаб, които не просто са пряко свързани с конния туризъм, но дълбоко засягат бита и съхраняването на живота в редица райони на страната.
Основната идея е за иницииране и прилагане на добрите практики, които да превърнат конния туризъм в регламентиран бизнес в България. В световен мащаб са известни регулационни норми, които гарантират правото за регистрираните по законов път на организации, които развиват конен туризъм.
БАКТ има за цел да сътрудничи като равнопоставен партньор на останалите 19 на брой държави членки на Международната федерация по конен туризъм, а дейността, свързана с конния туризъм да бъде синхронизирана с европейската нормативна база.
Разписан проектоплан предвижда работна междуведомствена група, която да приведе за приглашение европейските норми в областта на конния туризъм.
БАКТ разполага с експертни възможности да участва в подготовката на изработване на българските нормативни документи, които да регламентират картата за конен туризъм, съгласно действащите закони „конен туризъм” и „езда в свободното време”, както и неразривно свързаните дейности за осигуряване на здравето и сигурността на хората и животните и хуманното отношение към последните: регистрацията и застраховката на конете, застраховката на ездачите туристи, категоризация на животновъдните обекти, финансова отчетност и др.
В организацията вече членуват достатъчно активни собственици на конни бази, бизнесмени, ветеринарни лекари, специалисти по конен спорт – треньори и инструктори, специалисти в областта на храненето, отглеждането, развъждането и обучението на конете, журналисти, асоциации и различни организации.
Убедени сме, че развитието на конния туризъм като част от българския туристически продукт ще спомогне за по-добри пазарни позиции и ефективност на националния и регионалния маркетинг в туризма и родната ни икономика чрез създаване на предпоставки за по-високо качество и съблюдаване на принципите за устойчиво развитие.
До момента никой не се е захванал сериозно да обедини и защити интересите на конните бази у нас. Те от своя страна съществуват всяка сама за себе си, чисто индивидуално, доста от тях прилично печеливши, други – по-малко успешни и трети – изключително популярни и търсени на европейския туристически пазар.
Всички сме убедени, че България е конкурентоспособна и привлекателна туристическа дестинация от гърба на коня. Бихме искали продуктът конен туризъм чрез тази асоциация да дава гаранция за качество. Това е мисията на БАКТ – да обединяваме и насърчаваме професионализма, да формираме и популяризираме конните туристически продукти на България. Всички знаем, че България има прекрасни, благоприятни условия за туризъм. Сега е времето за сътрудничество между отделните конни бази и туристическите компании, за да постигнем устойчиво развитие на българския конен туризъм.